• Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

MeoGamingTR - HABERLER

Cumartesi, 04 Temmuz 2020 16:48

IPS MAT Led Ekranlı Laptop'larda Işık Sızması

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

  MeoGamingTR Forum haberlere hoş geldiniz. Bu bölümde her hafta forumumuzda yeni ve detaylı incelemeler yapacağız ve özet haberlerini burada yayınlayacağız. Bu haberimizin detaylarında IPS MAT LED panellerdeki IŞIK SIZMALARINDAN bahsediyoruz. Detaylar makalemizde, sizlerin bulguları ve fotoğrafları ise foruma eklenebilir. Henüz MeoGamingTR foruma abone olmadıysanız: MeoGamingTR Forum 

 

  Arka Işık Sızması Normal mi?

  Arkadan aydınlatmalı sızdırma, dizüstü bilgisayarlardaki gibi düz panel ekranlarla ilgili bir olgudur. Tamamen siyah bir görüntüde, ekranın bazı alanları diğerlerinden daha parlak olduğundan arka ışık kanaması gerçekleşir. Bu özellikle ekranın kenarlarında fark edilebilir. 

  Hafif arka ışık kanaması-söylemek yanlış olmaz-normaldir; ekranın kenarları biraz gösterebilir. HP DreamColor monitör gibi profesyonel düzeyde bir ekranda bu kabul edilemez. Bununla birlikte, hafif arka ışık kanaması çoğu kullanıcı için kullanılabilirliğe engel olmamalıdır.

Bu durumun en kötü örnekleri bizlere Discord Sayfamızda paylaşıldı. Bir tane de yabancı forumlardan gelen örneğini göndermişler: 

ACER kendi sitesindeki bilgilendirmeyi de buraya ekleyelim:

Işık sızması nedir?

Arka ışık sızması,düşük ışık koşullarında,karanlık ekranları görüntülerken,ekranın kenarları veya köşeleri boyunca,ışık alanlarının oluşmasıyla meydana gelir. Bu ışık sızıntısı, sadece karanlık bir odada,koyu ekranlar görüntülerken ortaya çıkar.Bu etki,normal kullanım sırasında,yani biraz ortam ışığı olan bir odada fark edilmemektedir.Ekrandaki ışık sızması,Acer ürünlerine özel bir durum değildir ve ekranınızda ortaya çıkan bir kusur veya kalite sorunu olduğunu göstermez.

Ekran ışık sızmasını nasıl giderebilirim?

Işık sızması tamamen ortadan kaldırılamaz. Işık sızıntısının farkedilebilirliğini azaltmaya yardımcı olmak için aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz.

  1. Ekranınızın parlaklığını ayarlayın.
  2. Ekranı kullandığınız odadaki ışık seviyesini artırın.
  3. Açık renkli arka planlar ve uygulama temaları kullanın.
 
Işık sızması neden olur?

Ekrandaki ışık sızması, IPS panellerde kullanılan benzersiz Liquid kristal (L/C) hizalamasından kaynaklanır. IPS monitörler, farklı açılarda titizlikle eklenmiş birden fazla katmandan oluşur. Katmanlarda hafif sapmalar, sıvı kristalleri biraz kesebilir,ekran içinde basınca neden olabilir.Sonuç olarak,daha fazla ışık diğerlerinden daha farklı yerlerde nüfuz edebilir. Ortaya çıkan ışık alanları,ışık sızması olarak adlandırılır.

Acer,ürün üretiminde yüksek kalite standartlarına bağlıdır ve kullanıcılar üzerindeki bu etkileri en aza indiren teknolojileri geliştirir. Ne yazık ki şu anda, ışık sızmasını yüzde 100 ortadan kaldırmak,teknik olarak mümkün değildir.

Ek teknik bilgiler:

 

IPS sızması (diğer adıyla IPS yanması, arka ışık sızması veya AHVA yanması), arka ışık sızıntısından farklıdır ve IPS panelinin sıvı kristal (LC) yapısının doğal bir etkisidir ve karanlık görüntüleri izlerken ekranın köşesindeki renkleri bozar.
IPS panellerinin üretimi sırasında,üretim süreci,LC ön eğim açısına sebep olduğunda dolayı, farklı bir açıdan bakıldığında,farklı RGB (Kırmızı, Yeşil, Mavi) geçirgenliğinin neden olduğu,farklı renk bozulmasına sahip,LC'nin farklı bir bölümünü göreceksiniz.
Işık sızmasını tamamen ortadan kaldırmak teknik olarak mümkün olmasa da, Ace  monitörlerinin yüksek üretim standardı, bu etkileri en aza indirmeye yardımcı olur. 

 

KAYNAK: Acer Yanıtlar Sitesi

 

YORUMLARINIZ ve DİĞER KULLANICI GÖNDERİLERİ İÇİN FORUMA GİDİN!

Okunma 4414 kez Son değişiklik Pazartesi, 06 Temmuz 2020 21:49

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Son Haberler

Forumdan Son Tartışmalar

Ready or Not V1.0 Güncelleme Notları
1.0 nihayet piyasaya sürüldü. Giriş yapın memurlar! Aşağıdaki değişiklik g...
1613 tıklanma
0 oy
yanıt
Çarşamba, 13 Aralık 2023 tarihinde gönderildi
SQUAD 7.0 YAYINDA ve SÜRÜM NOTLARI
SQUAD 7.0 YAYINDA ve SÜRÜM NOTLARI Bu güncelleme Türk Kara Kuvvetleri grubunu...
1259 tıklanma
0 oy
yanıt
Salı, 12 Aralık 2023 tarihinde gönderildi
The Elder Scrolls V Skyrim İndir – Full Türkçe + T
OYUN HAKKINDA: The Elder Scrolls V Skyrim Special Edition v1.5.80.0.8 Updat...
1856 tıklanma
0 oy
yanıt
Torrent Oyun içinde
Perşembe, 07 Aralık 2023 tarihinde gönderildi
NOLVUS Skyrim Mod Listesi - 2 Binden Fazla Eklenti
1. Giriş Nolvus Dashboard, herhangi bir Nolvus mod listesini otomatik olarak y...
2616 tıklanma
0 oy
yanıt
Salı, 05 Aralık 2023 tarihinde gönderildi
Euro Truck Simulator 2 - 1.49 Güncelleme Notları (
Euro Truck Simulator 2 için 1.49 güncellemesinin yayınlandığını ve artık Steam'd...
1751 tıklanma
0 oy
yanıt
Perşembe, 30 Kasım 2023 tarihinde gönderildi
  • #Euro Truck Simulator 2 - 1.49 Güncelleme Notları (Türkçe)
  • #ets2 1.49 güncelleme
  • #ets2 1.49 neler değişti
© 2024 MeoGamingTR. Tüm Hakları Saklıdır. İçerik Yönetimi MeoEdebiyat